Najstarsze zabytki piśmiennictwa zgromadzone w zbiorach Biblioteki Narodowej stanowią bezcenne dziedzictwo kultury i historii naszego narodu. I choć wiele wskazuje na to, że większość z nas należy do spadkobierców nieświadomych tego bogactwa, to w niczym nie umniejsza to rangi iluminowanych ksiąg i rekopiśmiennych przekazów spisanych w języku polskim i łacińskim. Najdawniejsze rękopisy zachowane w BN nie tylko zadziwiają artyzmem i pieczołowitością wykonania, ale również dowodzą prostego faktu, że od zarania stanowiliśmy cząstkę Europy, która potrafiła nie tylko umiejętnie wchłonąć wpływy zachodnioeuropejskie , ale też wypracować własne osiągnięcia na tym samym polu.
|
|
Niejednokrotnie, stare księgi pracowicie spisane piórem skryby i ozdobione ręką malarza - miniaturzysty lepiej przetrwały próbę czasu niż zabytki architektury lub malarstwa średniowiecznego.
Wszystkich zainteresowanych tradycją naszego piśmiennictwa zachęcam do odwiedzenia i obejrzenia kolekcji warszawskich zbiorów specjalnych.
Zdjęcia przedstawione poniżej pochodzą z okolicznościowej edycji pocztówek wydanych przez Bibliotekę Naodową.

|
|